
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 75 Ω |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 61.887009 mg |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 35 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 28 ns |
| Turn-Off Delay Time | 28 ns |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| -3db Bandwidth | 35 MHz |
| Propagation Delay | 12 ns |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| On-State Resistance | 22 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| On Resistance (RON) | 75 mΩ |
| Logic Family | |
| Configuration | 1 x 8:1 |
Stock: 7379
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51980
Ext.Price$0.51980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51980 | $0.51980 |
| 10 | $0.31290 | $3.12900 |
| 25 | $0.26161 | $6.54025 |
| 50 | $0.22730 | $11.36500 |
| 100 | $0.19749 | $19.74900 |
| 300 | $0.17091 | $51.27300 |
| 500 | $0.14790 | $73.95000 |
| 1000 | $0.13166 | $131.66000 |
